Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleźliśmy produktów.
Filtruj według

Warniki

Najlepszym rozwiązaniem przy samoobsługowym serwisie gorących napojów jest są bez wątpienia warniki. Takie urządzenia pracują w długich cyklach. Niestety ich eksploatacja oznacza ciągłe zużywanie energii elektrycznej. I tutaj czas rozwiać wątpliwości czy maja być jednościankowe czy raczej dwuściankowe.

Filtruj według

Bardziej ekonomiczne okazują się urządzenia dwuściankowe. Standardowo maja one zużycie energii mniejsze od 20 do 30 % w porównaniu z urządzeniami jednościankowymi. Są również od nich bezpieczniejsze dla obsługi oraz gości. Podwójne ścianki zapewniają dłuższe podtrzymanie temperatury. Warniki o podwójnych ściankach to większa izolacja i jednocześnie znaczna redukcja zużycia energii. Są one również bezpieczniejsze ponieważ nawet w przypadku ich dotknięcia nie spowodują poparzenia.

Co do pojemności poszczególnych urządzeń, to najczęściej wybierane są urządzenia 10, 18 i 20 litrowe. Mogą być też większe. Najlepszym materiałem i to zarówno do podtrzymania wysokiej temperatury, jak i higieny i trwałości jest ulubiony materiał branży gastronomicznej, czyli stal nierdzewna. Ponadto długo zachowują idealny wygląd i łatwo je dopasować do innych elementów wyposażenie.

Menu

Ustawienia

Szukaj

Stwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się