Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleźliśmy produktów.

Chłodnictwo

Restauracje, firmy cateringowe, sale weselne, stołówki szkolne nie mogłyby funkcjonować bez wyposażenia w specjalistyczny sprzęt. Potrzebna jest zarówno zastawa stołowa, jak i wyposażenie kuchni, a także nowoczesna zmywalnia i chłodnictwo. To ostatnie obejmuje szeroki zakres, dlatego w naszym sklepie mamy zarówno szafy i stoły chłodnicze, jak i mroźnicze oraz nadstawy chłodnicze, witryny gastronomiczne i zamrażarki i lodówki gastronomiczne. Osobną grupę stanowią szybkoschładzarki szokowe, a także kostkarki i wytwornice do lodu. Całość tego sprzętu wyprodukowały firmy z doskonałą znajomością potrzeb nowoczesnej gastronomii.

Filtruj według

Szafy chłodnicze sprawdzają się do przechowywania dużych ilości asortymentu i w zależności od modelu oferują bardzo zróżnicowany zakres temperatur. Mogą to być urządzenia o wąskiej specjalizacji, na przykład mroźne i chłodnicze szafy piekarnicze lub szafy do lodziarni, ale też szafy chłodnicze do przechowywania ryb. Z kolei szafy chłodnicze – mroźnicze wyróżnia posiadanie minimum dwóch komór. To idealne rozwiązanie do tych miejsc, które nie dysponują dużą przestrzenią, a potrzebują zarówno sprzętu mroźniczego, jak i chłodniczego.

Według nas, niezwykle przydatne, a raczej mało doceniane są w naszej gastronomii stoły chłodnicze i mroźnicze. Takie chłodnictwo sprawdza się zwłaszcza w lokalach typu fast food lub w pizzeriach, ale też w dużych obiektach gastronomicznych. Zdecydowanie przyspieszają i ułatwiają pracę kucharzy. Przede wszystkim jednak przedłużają świeżość produktów. Mogą być też wyposażone w dodatkowe elementy: szafki z przeszklonymi drzwiczkami i szufladami. Nierzadko można też spotkać tego typu stół w wygodnej konfiguracji ze zlewem.

W lokalach serwujących „jedzenie na wagę” bardzo funkcjonalne okazują się nadstawy i nadstawki chłodnicze. Po pierwsze utrzymują potrawy w niskiej temperaturze, a po drugie odpowiednio je prezentują. Ponadto w lokalach gastronomicznych potrzebne są lodówki na napoje i coraz częściej specjalistyczne lodówki do wina. Niejednokrotnie ze względu na presję czasu trzeba szybko zamrozić duże partie jedzenia. Wówczas z pomocą przychodzą szybkoschładzarki szokowe. Ich zaletą jest zamrażanie w bardzo krótkim czasie. Dodatkowo, w lokalach serwujących napoje nie można się obejść bez wydajnie działających kostkarek i wytwornic lodu. W tej dziedzinie producenci dosłownie prześcigają się i zadbali nie tylko o wielkość, ale też o oryginalny kształt lodowych kostek. Nowoczesne chłodnictwo zapewnia bezpieczne i ekonomiczne przechowywanie żywności.

Menu

Ustawienia

Szukaj

Stwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się