Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleźliśmy produktów.

Zmywalnia

Kiedy projektujemy zmywalnie musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Higiena w lokalach gastronomicznych jest bardzo ważna dlatego przy projektowaniu zmywalni musimy pamiętać, że musi być ona jak najbardziej funkcjonalna oraz musi zapewniać ergonomię pracy.

Podstawowym wyposażeniem zmywalni jest oczywiście zlew z baterią gastronomiczną, najlepiej wyposażoną w prysznic. Jednak często na zmywanie ręczne nie ma zbyt dużo czasu. W dodatku wiąże się z dużym zużyciem wody. W zmywalni zawsze warto rozważyć zakup zmywarki gastronomicznej. Jest to oszczędność przede wszystkim czasu oraz wody. Cykl mycia zmywarki domowej trwa ok. 2 godziny natomiast zmywarka gastronomiczna umyje naczynia w ok. 2 minuty.

Filtruj według

Oczywiście zmywarek gastronomicznych jest do wyboru wiele, więc trzeba wziąć pod uwagę ile gości jednocześnie może obsługiwać lokal. Jeżeli mówimy o małych kawiarniach czy barach to tam sprawdza się uniwersalne zmywarki podblatowe. Większe restauracje o dużym natężeniu ruchu powinny wyposażyć się w zmywarkę kapturową. Natomiast bardzo duże restauracje oraz obiekty takie jak lotniska mogą myśleć o zakupie zmywarki tunelowej. Zmywarka gastronomiczna posiada jeszcze jedną ważną cechę, a mianowicie jest przeznaczona do ciągłej pracy, co jest niezmiernie ważne w gastronomii.

Urządzenia czasami trzeba postawić na specjalnych podstawach ze stali nierdzewnej. Takie rozwiązanie jest konieczne kiedy wybrana zmywarka nie posiada pompy a odpływ znajduje się nie w podłodze a w ścianie. Podstawa pozwala również zaoszczędzić miejsce ponieważ wyposażona jest w dodatkowe półki, w których możemy trzymać kosze do zmywarek.

Lokale, które mają dużą ilość szkła oraz sztućców do wypolerowania mogą zastanowić się nad urządzeniami do tego przeznaczonymi. Ręczna polerka jest bardzo czasochłonna, urządzenia polerujące pozwalają przyspieszyć ten proces.

Aby uchronić urządzenia gastronomiczne w zmywalni warto wyposażyć się w uzdatniacz wody. Do wyboru mamy małe filtry, stacje zmiękczające oraz odwróconą osmozę. Takie urządzenia pozwolą nam uchronić zakupione urządzenia przed powstawaniem kamienia, który przyczynia się do powstawania różnych awarii. Usunięcie z wody składników odpowiedzialnych za tworzenie się kamienia wydłuża żywotność zmywarki i innych urządzeń, ale także obniża koszty serwisowania.

Należy pamiętać, że przy projektowaniu zmywalni musimy brać pod uwagę drogę obiegu naczyń. Mianowicie droga transportu naczyń brudnych nie może krzyżować się z drogą naczyń czystych. Dlatego najlepiej podzielić zmywalnie na dwie strefy czyli strefę brudną oraz strefę czystą. W strefie brudnej znajdować się będą z pewnością: punkt odbioru naczyń oraz zlew z prysznicem i koszem do odrzucenia resztek jedzenia natomiast w strefie czystej na przykład wózek na czyste naczynia. Zmywarka gastronomiczna znajduje się po środku drogi obiegu naczyń.

W ofercie sklepu a’Gusto znajdą Państwo wszelkie urządzenia oraz wyposażenie, niezbędne w części zmywalnej w każdym lokalu gastronomicznym. Zespół a’Gusto oferuje również pomoc przy projektowaniu kuchni oraz w doborze odpowiednich urządzeń dlatego zapraszamy do kontaktu.

Menu

Ustawienia

Szukaj

Stwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się