Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleźliśmy produktów.
Filtruj według

Wózki na GN

Zaplecze kuchenne kuchni gastronomicznej nie mogłoby sprawnie funkcjonować bez odpowiednich pojemników. Z pewnością najbardziej uniwersalne są stalowe pojemniki GN. Sprawdzają się one zarówno podczas obróbki termicznej lub też do przechowywania. W każdej restauracji potrzebna jest ich duża ilość.

W profesjonalnej kuchni bardzo ważną rolę odgrywa nie tylko odpowiednie wyposażenie, ale też dobra organizacja stanowiska pracy. Stąd też do transportu, jak i przemieszczania dużej ilości jednocześnie niezbędne są odpowiednie wózki do pojemników GN. Różnią się one pojemnością. Na jeden wózek zmieścić się może nawet kilkanaście pojemników. Możliwe są też inne rozwiązania, jak na przykład podwójne wózki do pojemników GN. Taki wózek to jeszcze większy załadunek, czyli 30 pojemników. Są także wersje niewielkich wózków z blatem roboczym na odpowiedniej wysokości. To idealne, mobilne stanowisko do pracy. Często też sprawdza się jako przedłużenie ciągu roboczego.

Filtruj według

Duże GN – y zwłaszcza gdy mają zawartość, to spory ciężar, więc trudno byłoby je przenosić z miejsca na miejsce. Wózki do pojemników GN eliminują ten problem i znacząco odciążają personel. Nie ma potrzeby wielu kursów. Wózkiem wygodnie i bezpiecznie możemy dostarczyć pojemniki w dowolne miejsce w obiekcie gastronomicznym. Są bardzo mobilne. Ponadto łatwo nimi nawigować, bo mają zwrotne, ale też wytrzymałe kółka.

W naszej ofercie konstrukcje wózków są odpowiednio mocne, aby unieść cały załadunek. Uwzględniają nie tylko wagę GN – ów, ale też ich zawartość. Nierzadko też mają z obu stron blokadę chroniącą przed wysunięciem się pojemników. Producenci zaprojektowali je tak, aby były jak najbardziej stabilne.

Prostota konstrukcji i odpowiedni materiał, to mocna baza w przypadku wózków do pojemników GN. Aby poszczególne elementy nie wyginały się lub nie zużywały po krótkim czasie wybrano do ich wytwarzania stal nierdzewną. To w gastronomii sprawdzony i gwarantowany materiał. Jest wyjątkowo wytrzymały i odporny. Nie zużywa się tak szybko jak drewno. Przede wszystkim zaś nie niszczeje w wilgotnym środowisku kuchni. Korozja nie działa na jego powierzchni, więc nie pokrywa się rdzawym i trudnym do czyszczenia rdzawym nalotem.

Menu

Ustawienia

Szukaj

Stwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się