Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleźliśmy produktów.

Wózki szpilkowe

Gdy zależy nam na szybkiej i sprawnej obsłudze w lokalu gastronomicznym dobrze byłoby zaopatrzyć salę obsługi, jak również zaplecze kuchenne w profesjonalne wyposażenie. Ponieważ zaopatrzenie personelu w odpowiednie narzędzia pracy, jak i jego przeszkolenie będzie procentowało przez cały czas. Profesjonalnie wyposażony zespół radzi sobie nawet z natłokiem gości. Przede wszystkim też może sprawnie obsłużyć wszelkiego rodzaju duże imprezy, czyli bankiety, konferencje lub wesela i eventy.

Jednym z elementów wyposażenia w branży gastronomiczno–hotelarskiej są funkcjonalne wózki szpilkowe. Z pewnością nie ma lepszego sposobu na przemieszczanie kilkudziesięciu talerzy jednocześnie. Dodatkowo sprawdzą niemal na każdym zapleczu, bo nie zajmują dużo miejsca.

Filtruj według

Wózki szpilkowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby dopasowywać je do średnicy talerzy. To bardzo wygodna opcja. Ponadto maksymalny załadunek wózków z naszej oferty, to sto talerzy. Sprzęt ma cztery obrotowe kółka z gumowymi odbojami. Przy czym dwa kółka mają hamulce. Dodatkowo pośrodku konstrukcji wózka jest prowadnica ułatwiająca transport. Stanowi ona także dodatkowe wzmocnienie wózka. Aby zabezpieczyć czyste talerze do wózka można dokupić praktyczny, szczelny pokrowiec ochronny. Wózek jest z trwałej stali lakierowanej. Dodatkowo jej powierzchnię pokryto warstwą epoksydową, która znacząco zabezpiecza przed korozją lub też innymi szkodliwymi czynnikami.

Wózki szpilkowe, jak i wszystkie pozostałe rodzaje wózków gastronomicznych to nieodzowny element wyposażenia. Można je spotkać w wielu dobrze zorganizowanych obiektach hotelowych i gastronomicznych. Do ich produkcji najczęściej służy solidna i wytrzymała stal nierdzewna. Nierzadko wózki są spawane i mają bardzo mocne konstrukcje. Dzięki zastosowanej technologii mogą podołać nawet dużemu załadunkowi i bezpiecznie transportować niezbędne przybory lub zastawę. Warto także przyjrzeć się rodzajowi stali, która posłużyła do ich produkcji. Stal nierdzewna jest tutaj bardzo świadomym wyborem producentów. Po pierwsze jest bardzo odporna na wszelkiego typu uszkodzenia. Po drugie łatwa w utrzymaniu podwyższonych standardów higienicznych. Ponadto nie poddaje się procesowi korodowania powierzchni. Niektóre ich rodzaje zazwyczaj operują na zapleczu, natomiast wózki kelnerskie i pomocnicze są również na salach obsługi. Dzięki zwrotnym i wzmocnionym przez stalowe obudowy kółkom zdecydowanie podnoszą komfort pracy personelu.

Menu

Ustawienia

Szukaj

Stwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się