Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleźliśmy produktów.

Kotły

Firmy cateringowe zajmujące się przygotowywaniem masowych ilości dań na potrzeby szkół, przedszkoli, a także dla bufetów i stołówek pracowniczych wymagają specjalistycznego sprzętu do gotowania. Przy takim profilu usług gastronomicznych warto rozważyć inwestycję w kotły. Urządzenia, które znajdują się w naszej ofercie pozwalają nie tylko na przygotowanie w krótkim czasie dużej ilości jednorodnych dań takich jak zupy, sosy, gulasz, ale też są energooszczędne. To jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów gotowania. Proces gotowania przebiega szybko i sprawnie.

Dlatego warto przeanalizować potrzeby przed podjęciem decyzji o zakupie. Przede wszystkim należy też podjąć decyzję czy będą to kotły elektryczne, czy też istnieją warunki do montażu kotłów gazowych. Bez względu na źródło zasilania, urządzenia mają zbliżoną funkcjonalność. Działają na zasadzie grzania pośredniego. Bardziej zaawansowane modele oferują także precyzyjną, stopniową regulację mocy grzania. Ponadto moc grzałek również może być pełna lub połowiczna, zależnie od potrzeby. Dodatkowo uzupełnianie wody w płaszczu wodnym może odbywać się tak półautomatycznie, jak i poprzez armaturę. Wszystkie modele spełniają wymogi bezpieczeństwa pracy, gdyż wyposażono je w zabezpieczenia ciśnieniowe. Aby uniknąć ewentualnego kontaktu z wysoką temperaturą kotły posiadają specjalnie zaprojektowane, bezpieczne uchwyty otwierające.

Przy wyborze urządzenia ważne są zarówno wymiary zewnętrzne, jak i możliwość dopasowania do konkretnego pomieszczenia oraz instalacji. Z pewnością warto zastanowić się czy potrzebne nam urządzenie o małej, średniej lub dużej pojemności. Według nas najlepiej sprawdzają się modele od 100 do 150 litrów.

Należy także zwrócić uwagę na rodzaj konstrukcji urządzenia. W tym przypadku powinna być bardzo solidna i wykonana ze stali. Rozwiązaniem często stosowanym przez producentów jest użycie stali kwasoodpornej przy wytwarzaniu dna kotła, aby nie dochodziło do uszkodzenia powierzchni w reakcji z żywnością o kwaśnym odczynie. Dodatkowo ważne jest, aby każde urządzenie miało wymagane ciśnieniowe zawory bezpieczeństwa. W sytuacji gdyby ciśnienie wzrastało do niebezpiecznego poziomu taki zawór otwiera się i wypuszcza nadmiar pary.

Krótko podsumowując, polecamy Państwu bezpieczne i nowoczesne urządzenia tego rodzaju od naszych sprawdzonych producentów RM Gastro oraz RedFox. Chętnie też odpowiemy na wszelkie pytania odnośnie pozostałego wyposażenia do obróbki termicznej.

Menu

Ustawienia

Szukaj

Stwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się