Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleźliśmy produktów.

Higiena

W gastronomii higiena jest na pierwszym miejscu każdego etapu i to zarówno przygotowywania dań, jak i serwisu. Dlatego bezwzględnie każdy pracownik mający kontakt z żywnością musi posiadać aktualną książeczkę sanitarno-epidemiologiczną. Ponadto należy kłaść nacisk na bezwzględne przestrzeganie zasad higieny przez personel, a w szczególności na: systematyczne mycie i dezynfekowanie naczyń, przyborów i urządzeń. Idealną czystość i porządek na stanowiskach pracy. Każdy pracownik musi dbać o należytą higienę osobistą. Czystość rąk, a także zakładanie odzieży ochronnej i czepków kucharskich powinna być bezwzględnie przestrzegana.

Filtruj według

W zapewnieniu odpowiednich standardów czystości pomaga taka organizacja pracy, która jest w 100% zgodna z wymogami HACCP. Sprzyja także odpowiedni projekt technologiczny i to zarówno kuchni, jak i we wszystkich pomieszczeniach (magazyny, zmywalnia, chłodnia).

Nie bez znaczenia jest także takie wyposażenie, które przy zastosowaniu odpowiednich procedur ułatwia utrzymanie nienagannej czystości. Higiena musi być zachowana na każdym poziomie. Wybór odpowiedniej chemii do mycia i dezynfekowania powierzchni, zastosowanie lamp owadobójczych to niezbędny zestaw obowiązkowy.

Menu

Ustawienia

Szukaj

Stwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się