Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleźliśmy produktów.
Filtruj według

Zgrzewarki

Przy produkcji dań na wynos lub z dowozem do klientów niezbędne jest wyposażenie w odpowiedni sprzęt, czyli zgrzewarki. Są one przydatne w firmach cateringowych oraz lokalach gastronomicznych. Ich zaletą jest zastosowanie do różnych rodzajów żywności. Można w ten sposób szczelnie zapakować całe danie obiadowe, dbając o to aby surówka nie „pływała” w mięsnym sosie. Tak dokładnie zapakowane dani można ułożyć w torbach termoizolacyjnych lub termosach do transportu. Ze względu na materiał pojemników, czyli polipropylen można tak zapakowane danie podgrzać w kuchence mikrofalowej.

Filtruj według

Ze względu na materiał pojemników, czyli polipropylen można tak zapakowane danie podgrzać w kuchence mikrofalowej. Zgrzewarki mogą być wyposażone w różne matryce i dzięki temu można zmieniać kształt oraz wielkość opakowań. Ponadto nie zajmują wiele miejsca. Dzięki niewielkim wymiarom te zgrabne urządzenia mieszczą się na blacie. To powoduje, że mogą funkcjonować w naprawdę niewielkich punktach gastronomicznych. Kolejną zaletą jest ich łatwa i szybka obsługa. Panel sterujący umożliwia ustawienie precyzyjnej temperatury. Podczas tej nieskomplikowanej czynności zgrzewania wystarczy włączyć urządzenie i ustawić odpowiednią temperaturę. Następnie należy umieścić pojemnik w matrycy, przykryć go folią i docisnąć pokrywę. Czynność zajmuje dosłownie chwilę. Co więcej, dla przyspieszenia pakowania zgrzewarka do tacek posiada funkcję automatycznego odcinania folii. Tak zgrzane opakowanie jest bardzo szczelne i odpowiednio zabezpieczone na czas transportu.

Tak jak przy wszystkich urządzeniach ważne jest, aby były one solidnie wykonane. Zgrzewarki mają mocne obudowy z trwałej stali nierdzewnej. Natomiast płyty zgrzewające pokryte są nieprzywierającym teflonem. Przy takich materiałach można łatwo utrzymywać je w czystości. W tym celu wystarczy systematycznie czyścić je wilgotną ściereczką pamiętając o tym, aby nie używać agresywnych środków chemicznych. Po przetarciu na mokro należy osuszyć urządzenie. Warto ponieść stosunkowo niewielkie nakłady na zgrzewarki, bo to bardzo dobre rozwiązanie, aby przedłużyć świeżość produktów. Urządzenia tego typu idealnie nadają się do pakowania różnych przetworów: mięsnych oraz rybnych, a także do warzyw, sałatek i surówek. Dodatkowo można wykorzystać je do produkcji opakowań na przyprawy, zioła oraz kasze lub ryż.

Menu

Ustawienia

Szukaj

Stwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się