Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleźliśmy produktów.

Aromaty

Wędzone potrawy to dania raczej na wyjątkowe okazje. Są też bardzo bliskie polskiej kuchni i po prostu smaczne. Niestety tradycyjny proces wędzenia jest długotrwały i czasochłonny. Wiele się jednak zmieniło od czasu kiedy na rynku pojawiły się aromaty do wędzenia. Inna jest także technika wędzenia. Teraz nie trzeba już posiadać prawdziwej wędzarni lub pieca konwekcyjno – parowego z taką funkcją. Wystarczy odpowiedni sprzęt i dodatki.

Filtruj według

Aromaty - zrębki zapachowe to „wiórki” z różnych gatunków drewna, które najlepiej nasycają żywność charakterystycznym, przydymionym aromatem. Idealnie sprawdzają się do wędzenia mięsa, wędlin, a także drobiu lub ryb. Im wyższa jakość zrębków, tym bardziej smaczne i aromatyczne wiktuały trafiają na nasze talerze. Aromaty są wydajne i szybko się spalają. Zrębki zostały poddane odpowiedniej obróbce, po to aby pozbawić je nadmiernej wilgoci. Nie przenikają więc do nich niepożądane szczepy pleśni i grzybów. Co więcej, przy ich wysokiej jakości łatwo utrzymać jednolitą temperaturę wędzenia. Dlatego dodaliśmy je do naszej oferty. Mamy różnorodne zrębki zapachowe o wyrafinowanych, głębokich nutach takich, jak jabłoń, czereśnia, śliwa i wiele innych.

Taki rodzaj wędzenia jest możliwy z zastosowaniem pistoletu smoking gun i odpowiednich naczyń. Pistolety wędzarnicze mają prostą konstrukcję i są łatwe w obsłudze. Ich „centrum” są wydajne silniki, które pozwalają w krótkim czasie przygotować oryginalne dania i napoje. Ponadto urządzenia tego typu pracują cicho i z wielką precyzją. Zaledwie kilka minut wystarczy, aby piękny aromat podkreślił walory dania. Pistolet smoking gun nie rujnuje budżetu restauracji, a może odmienić smak potrawy i być atrakcją w karcie menu. Dla gości, coraz bardziej świadomych sztuki kulinarnej zapewne będzie ciekawostką. Tym bardziej, że wędzenie przy pomocy smoking gun nadaje się również do serów oraz warzyw. Wystarczy dobrze dobrać aromaty do rodzaju żywności. Wędzenie może odbywać się w różnych naczyniach na przykład w garnkach lub patelniach z pokrywką, ale też w specjalnych szklanych kopułkach. Dania wędzone w ten sposób są po pierwsze jeszcze intensywniej nasycone aromatem. Po drugie wędzenie pod kopułką jest także oryginalnym pokazem umiejętności personelu restauracji. Goście bardzo lubią takie kulinarne atrakcje.

Menu

Ustawienia

Szukaj

Stwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się