Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleźliśmy produktów.

Suszarki

Suszarki do żywności pozwalają dłużej cieszyć się sezonowymi produktami takimi jak owoce, zioła lub grzyby. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiada nam konsystencja przetworzonych w ten sposób produktów. Jest ona specyficzna, ale walory odżywcze, smak i aromat jest rewelacyjny. Dodatek suszonych warzyw wzbogaca smak każdej potrawy. Możemy również suszyć rybę oraz mięso.

Filtruj według

Suszarki działają w oparciu o prosty mechanizm, gdyż grzałka ogrzewa powietrze, które trafia na wszystkie poziomy urządzenia przy pomocy powietrza z wentylatora. Takie rozwiązanie jest optymalne dla procesu suszenia, który jest równomierny. Wystarczy jedynie pokroić składniki na jednolite kawałki i rozmieścić je obok siebie z zachowaniem jednakowych odległości. Ponadto proces suszenia przebiega dokładnie tak samo na każdym z poziomów. Specjalnie z myślą o gastronomii powstały urządzenia, które mogą jednorazowo wysuszyć dużą ilość produktów. W naszym sklepie prezentujemy takie, w których suszenie odbywa się nawet na 10 poziomach. Aby przebiegało efektywnie, producent rozmieścił je z uwzględnieniem odpowiednich odstępów.

Dla szybkiego efektu suszenia kluczowe są dwie kwestie: temperatura i wydajność urządzeń. Jeśli chodzi o temperaturę, to najczęściej przedział 35°C do 75°C z gradacją co 5 stopni. W gastronomii wydajne będą urządzenia z parametrem mocy od 650 do 1000 W. Dla jak najlepszej jakości warto zadbać, aby produkty były suszone w odpowiedniej temperaturze. Bez takiego monitorowania dla poszczególnych produktów, mogą one ulec nadmiernemu wysuszeniu lub wręcz przypaleniu. Urządzenia do suszenia mają przezroczyste drzwiczki, dzięki czemu można łatwo kontrolować postęp procesu. Są również wyposażone w cyfrowy panel oraz timer z możliwością regulacji do 24 godzin. Suszarki mają solidne obudowy ze stali nierdzewnej wraz z odpowiednio grubą warstwą izolacji, która chroni je przed stratami ciepła. Na wyposażeniu urządzenia są odpowiednio wykonane ruszty. Można je łatwo wyjąć i oczyścić.

Z pewnością warto korzystać z tej prostej techniki przechowywania produktów, bo w suszonych owocach i warzywach jest wiele cennych składników: błonnika, witamin oraz mikro i makroelementów.

Menu

Ustawienia

Szukaj

Stwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się