Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleźliśmy produktów.

11 niezbędnych akcesoriów do baru

Wysłany dnia:6 miesiące temu przez
Ulubione0

Każdy bar, który ma przyciągać gości smakowicie wyglądającymi koktajlami, musi być wyposażony w odpowiedni sprzęt. Umożliwi on szybkie i znacznie wygodniejsze przygotowanie drinków. Często pozwoli też na popisanie się barmańskimi umiejętnościami.

Aby móc podawać idealnie schłodzone napoje, potrzebne będą kostkarki i kruszarki do lodu. Do wyciskania soków z owoców przydają się sokowirówki, a z pomocą sprzętów takich jak miksery czy blendery błyskawicznie uda się zmiksować składniki, by uzyskać koktajle o gładkiej, przyjemnej konsystencji.

Wyposażenie baru to jednak nie tylko większe urządzenia, ale również akcesoria barmańskie. Niektóre z nich, z powodu swoich niedużych rozmiarów, mogą wyglądać dość niepozornie, jednak to często właśnie im zawdzięcza się wygodę w przygotowywaniu napojów dla gości. Jakich akcesoriów nie powinno zabraknąć w dobrze wyposażonym barze? Poniżej znajdziesz listę niezbędnych przedmiotów.

Shaker

Jednym z najważniejszych przyrządów w pracy barmana jest shaker. Umożliwia on dokładne wymieszanie składników drinka poprzez wstrząsanie. Do jego zadań należy też schłodzenie napoju przed przelaniem do szklanek. Wstrząsanie w shakerze obniża temperaturę drinka bez jego rozwadniania. Sprzęt występuje w kilku wariantach różniących się budową. Do wyposażenia swojego baru można więc włączyć shaker bostoński (dwuczęściowy), shaker trzyczęściowy (cobbler) lub shaker francuski. Pierwszy z nich poleca się osobom zaawansowanym w sztuce barmańskiej, dlatego że jego używanie wymaga wprawy. Wydaje się też najbardziej efektowne. Shaker bostoński składa się ze szklanicy i metalowego kubka, natomiast shaker trzyczęściowy jest zbudowany z kielicha, sitka i miarki. Cobblery to najbardziej uniwersalne modele. Są szczelne i łatwe w obsłudze, dlatego świetnie nadają się dla początkujących barmanów. Shaker francuski wyróżnia się z kolei lekkością i smukłym kształtem, dlatego wygodnie układa się w dłoni.

Sitko barmańskie 

Kompletując wyposażenie baru, nie można zapomnieć o kolejnym przydatnym akcesorium, którym jest sitko barmańskie. Wykorzystuje się je podczas przelewania drinka z shakera bostońskiego do kieliszka. Przybory tego typu często stosuje się w trakcie przygotowywania koktajli na bazie musów owocowych, żeby do naczynia nie dostały się małe cząstki owoców czy lodu. Sitka barmańskie, oprócz spełniania funkcji praktycznych, mogą być eleganckimi i stylowymi ozdobami baru, jeżeli wybierze się ozdobne modele w kolorze złota lub połyskującego srebra.

Miarka do alkoholu 

Następnym spośród podstawowych akcesoriów barmańskich jest miarka. Korzystając z niej, udaje się zachować odpowiednie proporcje składników drinka. W przyrządzaniu koktajli liczy się umiejętne dozowanie poszczególnych napojów. Używając miarki do alkoholu, można uzyskać odpowiedni smak drinka i stworzyć mieszankę zgodną z klasyczną recepturą. Najporęczniejsze modele są naczyniami o dwóch czaszach o różnej pojemności.

Nalewak

Nalewak (nazywany też porcjomierzem) to niewielki lejek z elastycznego tworzywa lub metalu. Zakłada się go na szyjkę butelki zamiast korka albo zakrętki. Nalewaki są niezwykle przydatne w kontrolowaniu ilości nalewanego płynu i ostrożnym dodawaniu płynnych składników. Ze względu na swoją szczególną budowę, nadają się tylko do nalewania alkoholu. Do dozowania syropów lub sosów służy dyspenser.

Otwieracz do butelek 

Jak sama nazwa wskazuje, akcesorium służy do otwierania butelek. Dzięki niemu można sprawnie usunąć kapsel i przelać napój do szklanki. Jeżeli z drugiej strony otwieracza znajduje się otwór, warto przywiązać go przy barze, by zawsze znajdował się pod ręką.

Trybuszon

Trybuszon to kolejne praktyczne narzędzie potrzebne w pracy za barem. Ma nieduże rozmiary, dlatego łatwo mieści się w kieszeni. Zawiera korkociąg i nożyk ułatwiający zdjęcie folii z butelki.

Łyżka barmańska z mieszadłem

Akcesorium ułatwia przygotowanie drinków warstwowych i ostrożne dodawanie składników do koktajli podawanych w wysokich szklankach. Zwykłe łyżki nie podołają tym zadaniom – łyżeczki do deserów okażą się za krótkie, a stołowe – za duże. Narzędzie będzie więc kolejnym, które warto włączyć w skład wyposażenia baru.

Muddler

Muddlery nazywa się także tłuczkami lub rozgniataczami owoców. Mogą być wykonane ze stali, drewna albo tworzywa. Muddler służy do rozgniatania ziół i owoców (np. cytrusów), by wydobyć z nich jeszcze więcej smaku i aromatu. Trudno wyobrazić sobie bez niego przygotowanie Mojito. Należy pamiętać o tym, by nie ugniatać składników zbyt mocno, żeby gorycz skórek owoców nie przeszła do napoju w niezamierzony sposób.

Akcesoria barowe do lodu – formy, łopatki, szczypce 

Aby serwować orzeźwiające, odpowiednio schłodzone drinki, potrzebne są przyrządy takie jak formy do lodu. Dzięki nim można uzyskać kryształki o wybranym kształcie. Żeby dodać kostki do napoju, trzeba zaopatrzyć się z kolei w szczypce i łopatki, znacznie przyspieszające proces estetycznego i higienicznego przygotowania koktajlu.

Nóż barmański 

Niezastąpionym elementem wyposażenia każdego baru jest również nóż barmański. Z jego pomocą można szybko i precyzyjnie pokroić owoce i inne składniki koktajli albo zebrać skórki z owoców cytrusowych, by wzmocnić aromat napoju. Najlepiej wybierać odporne na uszkodzenia warianty ze stali nierdzewnej.

Taca

Ostatnie, lecz równie istotne akcesorium barowe, w które warto się wyposażyć, to poręczna taca służąca do przenoszenia drinków z baru do stolików. Umożliwia eleganckie i sprawne podanie napojów. Najpraktyczniejsze będą warianty z powłoką antypoślizgową.

Przygotowanie idealnego drinka wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, znajomości receptur i poczucia estetyki, ale też odpowiednich sprzętów i akcesoriów. Dzięki nim praca za barem okaże się znacznie wygodniejsza i przyjemniejsza. Skompletowanie niezbędnych przyborów daje też większą swobodę tworzenia ciekawych połączeń smaków i kolorów. Pozwala serwować gościom coraz doskonalsze mieszanki w efektowny sposób, zachęcający do tego, by ponownie odwiedzić bar.

Akcesoria i pasujące produkty
Zostaw komentarz
Zostaw odpowiedź
Proszę zaloguj się, aby opublikować komentarz.

Menu

Ustawienia

Szukaj

Stwórz darmowe konto, aby zapisać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się